تبلیغات
Metallica - Sanitarium - صحبت های متالیکا و لو رید درباره ی Lulu

Metallica - Sanitarium

یکشنبه 1 آبان 1390

صحبت های متالیکا و لو رید درباره ی Lulu

نویسنده:   
  • صحبت های لو رید و متالیکا درباره ی آلبوم جدید :
لو رید و متالیکا اکتبر 2009 در سالن مدیسن اسکوئر گاردن Sweet Jane و White Light/White Heat رو اجرا کردن و این باعث شد ایده ای به ذهن لو رید خطور کنه. لو رید به متالیکا پیشنهاد یک ضبط با همکاری هم داد. لارس الریک و جیمز هتفیلد هم جواب دادن:"ما مثل ماشین های پارک شده بی حرکت شدیم ، قبوله". نتیجه ضبط Lulu در استدیوی متالیکا در شمال کالیفرنیا بود. قدرت متالیکا در خلق ریف های تکان دهنده در کنار داستانی که لو رید به متن آهنگ تبدیل کرده بود که شامل دنیای بعد از تاریکی از وجود تا مرگ ، از مازوکیست تا تجــاوز ، خون ، بیماری و حتی حیوانات میشد. و این فقط CD اول آلبوم 89 دقیقه ای اونا بود. در دفاتر مدیریت QPrime در منتهن از Lulu به خوبی محافظت میشد هیچ کپی یا نسخه ای به بیرون فرستاده نشد و همه امیدوار بودن Lulu رو موقع اجرا برای نماینده های Genelec بشنون.

همکاری متالیکا و لو رید به هیچ وجه اشتباه نبود ، ضبط این کار پر سر و صدا باعث شد لو رید و متالیکا هر کدوم با احترام کامل تو زمینه ای که مهارت داشتن کار کنن و البته شاید هیچکسی بیشتر از خود لو رید از این موضوع هیجان زده نشد. لو رید در این باره گفت :"این خیلی هیجان انگیزه ، من مدت طولانیی رو صبر کردم تا یه فرصت برای کار با همچین آدم هایی رو پیدا کنم. من از کار باهاشون انرژی گرفتم و واقعا هیجان زده شدم."

Hal Willner یکی از مدیران تولید Lulu راجع به این همکاری گفت:"موزیک به شنونده بستگی داره ، هیچ حرفی توش نیست. نمیدونم چطور بگم ولی این اثر به هیچ وجه طوری نبوده که کسی زیر سایه ی یکی دیگه قرار بگیره. لو رید تدارکات (متن و صدای خودش) رو آورد و متالیکا بلیط گرفت و پرواز کرد . این بهشون ثابت کرد که اونا به طرز خارق العاده ای شجاع و تغییر پذیر هستن. اونا همیشه اگه نمیخواستن یه کار رو از راه معمول انجام بدن خودشون یه راه جدید براش میساختن."

لارس الریک درامر بند و کسی که به شدت تحت تأثیر لو رید قرار گرفته گفت:"اصلا فکر نمیکردم اینقدر درگیر یک پروژه بشم. من واقعا تحت تأثیر قرار گرفتم که این کار چقدر فوق العاده شد. لو رید وارد استدیو شد و هفت ثانیه بعد سر من مثل لیدا بلر تو فیلم جن گیر داشت میچرخید ؛ واقعا برای من مثل یک شوک بود فکر کنم سال ها درگیر این اتفاق باشم."

دو روز قبل متالیکا در استادیوم یانکیز به همه و همچنین بند های همراهش یعنی اسلیر ، مگادث و آنترکس نشون داد که چه کسی هنوز حرف اول رو تو ترش متال میزنه. سخته که بگیم خوب بود اگه لو رید هم اونجا بود ، چون اون به هر حال یه شنونده بود و میشه گفت که خیلی بعیده که موزیسینی که به قول خودش به "قدرت راک" ایمان داره بخواد متالیکا رو جلوی اونا ببینه.

لو رید اعتقاد داره که خدا برای ضبط این آلبوم به اونا کمک کرده ؛ در این باره گفت:"اکثر لحظه ها ما اینو با هم اجرا میکردیم و واو ! این واقعیت داشت ، گیتار من گیتار جیمز و کرک رو همراهی میکرد ، بدون این که حتی یه لحظه کسی (از سه گیتاریست) اوت بزنه. این خیلی سخته که دو تا گیتار رو با هم همراه کنی ؛ من سعی کردم خلاف جیمز گیتار بزنم." مشتش رو به کف دستش کوبید و ادامه داد:"ما همچنان هماهنگ بودیم ... "

با اینکه لو رید و گیتارش الهام بخش خیلی از بند ها بوده ولی متالیکا جزء اون بند ها نبوده اما تفاوت های سبک های قابل احترام هر دو - آرت راک شرقی و متال غربی - هیچ مشکلی ایجاد نکرد و ثابت کرد که ترس بعضی از طرفداران بی دلیل بوده. لو رید :"من فقط تو ضبط موزیک همراهیشون کردم و لازم نبود که هیچ کار دیگه ای کنم ( تغییر سبک یا هر چیز دیگه) ، لازم نبود برای کار باهاشون بیوگرافیشون رو بخونم یا چیز دیگه ای ، ما فقط با هم اجرا کردیم . احساس من برای کل کار راک بود و نه چیزی مثل پاپ ، البته این پاپ رو پایین نمیاره." در واقع لو رید غیر مستقیم به موزیک هایی اشاره داشت که تو کلوپ ها پخش میشن موزیک هایی که سیستم های صوتی قوی حرف اول رو میزنن!

Lulu ابتدا قرار بود آلبومی شامل کاور بعضی از کار های کمتر شناخته شده ی لو رید باشه و متالیکا فقط اونا رو بازسازی کنه. لارس الریک گفت :"من فکر نمیکردم که قراره ما اینقدر تو کارای تهیه و تنظیم درگیر بشیم و من از این مسئله خوشحالم چون ما هیچ وقت یه بند نبودیم که پشت کس دیگه ای کار کنیم. 10 روز قبل از اینکه لو رید و Willner به استدیوی متالیکا برسن لو رید نظرش رو عوض کرد ، به جای ضبط کار های قدیمی ، کاری الهام گرفته از داستان Lulu رو ضبط کنن داستانی شامل بعد های اخلاقی مختلف که از دو نمایشنامه ی Erdgeist (روح زمین) و Die Büchse der Pandora (جعبه ی پاندورا) که توسط نمایشنامه نویس آلمانی فرانک ودکیند در قرن بیستم نوشته شده الهام گرفته شدن. این ایده ابتدا با رابرت ویلسن شکل گرفت که این نمایشنامه رو کارگردانی کرده (ماه آینده هم یک اجرا در پاریس خواهد داشت که موزیکش توسط لو رید اجرا میشه). لو رید و همسرش لوری اندرسن بررسی کردن که چطور از این داستان درام یک برداشت داشته باشن.

Pandora's Boxلو رید وقتی برای اولین بار داستان رو دید گفت:"آقای Glockenspiel و آقای Weingold .... چه اتفاقی می افته ؟! خیلی درکش سخته خوشحالم که یه پایان داره" علیرغم دستپاچگی اولیه ی لو رید ، لو رید یک داستان از یک زن زیبا و شـهـوت انگیز نوشت که مردان را نابود میکنه تا خودش نابود شه. این داستان Lulu همچنین شامل نقل قول هایی از شاعر ایرلندی WB Yeats داره. Lulu تصویری از داستان زنی رو روایت که در دوره ای قرار داره که شـهـوت رانی و بی بند و باری حکمفرماست و معمولا رابطه های جـ ـنسی با آسیب دیدن یا مرگ همراه هستند یا جنون بین افراد ایجاد میکنند. برداشت رابرت ویلسن از داستان شایان تحسین بود اما لو رید ترجیح داد به فیلمی که لویس بروک از جعبه ی پاندورا ساخت توجه کنه. او به «لولا» مارلین دیتریش در  The Blue Angel نگاه کرد زنی که با حیله های شـهـ ـوانی پروفسور رات رو به جنون کشید. لو رید درباره ی این اثر گفت :"من هیچ وقت نمیتونستم چنین تصوری از داستان داشته باشم"

Lulu یـکی از کـارهایی هست که لو رید برای دهـه ها درگیر اون بوده اول با Velvet Underground بعد به عنوان سولو آرتیست به تنهایی و حالا با متالیکا. اما Lulu بیشتر از آنکه آسـیب بـبینه پرورش پیدا کرده لو رید گفت:"لولو برای من مثل پانـتـئون قـهرمانان هست. این New Yorker نیست و خودش و ارتـباطش با مـردان هـیچ شـباهتی به چـیزایـی کـه مـن راجـع به زن دیـگـه ای نوشتم نداره."


اما آیا کسی زنی مثل Lulu رو میشناسه ؟!
لو رید در جواب گفت:"کسی رو نمیشناسه که این حس رو نداشته باشه. برلین (آلبوم لو رید)  راجع به همچین افرادی هست که غرق در مواد مخدر شدن اما این راجع به مواد مخدر نیست این کاملا راجع به شـ ـهوت رانی و تـجـاوز هست و بعد سراغ نفر بعدی رفتن." لولو واقعا در زمان ودکیند عجیب و جنجالی بود ، او به یک فـ ـاحشه تبدیل میشه مثل یک کالا فروخته میشه و بعد توسط Jack the Ripper (جک قاتل) کشته میشه. یه زن شیطانی که باید بمیره ؛ در زمان خودش اون ممکن بود به بـدکارگی متهم بشه ، اما اون از زندگیش لذت میبرد . اما مشکلش چی بود ؟ مشکلش این بود که زن جذابی بود و مردم حاضر نبودن اونو با کس دیگه ای عوض کنن.

گفته شده که زیگموند فروید روانشناس به نام استرالیایی داستان Lulu رو تحسین کرده . لو رید با تأیید این مسئله گفت:"خب درست هم هست. این داستان پایه های قوی روانشناسی داره چیزی که فروید عمرش رو وقف اون کرد. ...روابط یک زن با مرد مسن و در عین حال با پسرش."

آلبوم رو میشه شبیه به کار قبلی لو رید با رابرت ویلسن دونست جایی که راک و شاعری با هم درمی آمیزن (آلبوم لو رید «The Raven» بر پایه ی آثار ادگار آلن پو). در واقع این ترکیب دو سبک یا دو گونه ی مختلف از هنره که یه ترکیب پیچیده رو به وجود میاره که برای همه ی مردم درکش آسون نیست. لو رید همیشه بیشتر روی متن آهنگ تأکید داشته و Lulu هم از این قائده مستثنی نیست. حتی در این باره گفت:"ایده ی این آلبوم همونیه که قبلا بوده. فکر کنید چی میشد اگه شما میتونستید مثل تنسی ویلیامز بنویسید و بعد یک متن برای آهنگتون بنویسید؟ این فوق العاده نمیشد؟ ترکیب راک و یک متن عالی"

داستان بازنویسی شد ، لو رید داستان رو ادامه داد اول کاراکتر های مختلف رو با دقت آنالیز کرد رفتار ، طرز صحبت و ... بعد داستان رو ادامه داد بدون اینکه به ودکیند یا ویلسن احتیاجی داشته باشه نیازی نداشت از دستورالعمل خاصی پیروی کنه. در واقع لو رید اعتقاد داشت که این کار مثل کشیدن نقاشی یک مرغ دریایی هست که احتیاجی نیست برای کشیدنش راجع به مرغ های دریایی مطالعه کنید فقط کافی اونو قبلا دیده باشید اون خط داستان رو میدونست و فقط کافی بود اونو ادامه بده. بعد از اینکه لو رید این نظرش رو گفت لارس الریک که تصویر یک آدم خشک از لو رید رو در ذهن داشت شروع به خندیدن کرد.

تو متالیکا متن بعد از موزیک میاد ولی اول متن نوشته میشه و بعد بر اساس متن موزیک ساخته میشه. این روند اول توسط الریک و هتفیلد پیشنهاد شد. لارس گفت:"این یه فرصت باور نکردنی برای ما بود که هیچ مرز و محدودیتی نداشت. این باعث میشه ما بیشتر رو موزیکمون تمرکز کنیم." و ادامه داد: "ما سعی کار خودمون رو انجام دادیم مثل همیشه برای همینه که این کار راحت به نظر رسید ، ما هیچ وقت نخواستیم که جز یه سری حرکات خاص باشیم یا حتی رفتار خاصی که خیلیا از ما انتظار داشتن رو داشته باشیم. لو و جیمز به سبک های متفاوتی مینویسن و اگه شما هم از بیرون نگاه کنید ممکنه فکر کنید بین متن ها بیگانگی وجود داره. اونا حتی از کلمات متفاوتی هم استفاده میکنن جیمز هیچوقت از کلمه ی «زیر بغل» تو متن یه آهنگ استفاده نکرده ولی این از کلمه های مورد علاقه ی منه!"

متالیکا بعد از Death Magnetic داشت کم کم به سمت بی هدفی میرفت اما لو رید کسی بود که براشون یک پیام آورد اونم این بود که برای تغییر لازم نیست زحمت زیادی به خرج داد. اعضای متالیکا هم تأیید کردن و گفتن:"لو رید ما رو از نگرانی بیرون آورد و راه آسونی رو هم پیشنهاد کرد و فکر میکنیم این روی آنچه که متالیکا در آینده انجام خواهد داد تأثیر بذاره." و لو رید هم از این همکاری خیلی خوشحال بود و گفت:"وقتی کار رو گوش دادم واقعا حیرت زده شدم بهترین موزیکی بود که میتونست کنار متن من قرار بگیره. از این بهتر نمیشد ، من بهش گوش دادم و واقعا متأثر شدم."

نظرات() 
chocolate
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 05:10 ق.ظ
I'm curious to find out what blog system you are using?

I'm having some minor security problems with my latest site and I'd like to find something more secure.
Do you have any recommendations?
Anita
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:19 ب.ظ
Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide
credit and sources back to your website? My website is in the exact same area of interest
as yours and my visitors would genuinely benefit from
some of the information you present here. Please let me know if this okay with you.
Thanks!
accidentalroute48.jimdo.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 09:40 ق.ظ
Undeniably imagine that that you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to take
into account of. I say to you, I definitely get irked while other folks consider concerns that they plainly don't realize about.
You managed to hit the nail upon the highest and also outlined out the whole thing
with no need side effect , people could take a signal. Will likely be again to get more.
Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :